Spotkanie członków Krajowego Klubu Miłośników Historii I Zabytków Transportu  SITK RP -PAŹDZIERNIK 2016R

 

         W dniach 18-19 października 2016 roku na Świętokrzyskiej Ziemi spotkali się przedstawiciele Krajowego Klubu Miłośników Historii i Zabytków Transportu SITK RP .Było to ostatnie spotkanie Klubu a organizatorem spotkania był Oddział SITK RP w Kielcach. Zakwaterowanie przybyłych miało miejsce w hotelu ,Szafranowy Dwór” w Strawczynie. W trakcie przejazdu na miejsce zakwaterowania kol. Bolesław Balcerek przekazał przybyłym informacje o regionie świętokrzyskim, miejscu urodzin Stefana Żeromskiego oraz siedzibie Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W Strawczynie kol. B. Balcerek wygłosił referat ,,Stanisław Staszic niezwykły człowiek w służbie Kielecczyzny i kraju”.

         Referatem tym nawiązał do zaplanowanej wycieczki do znajdującego się w Sielpi Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Stanowi ono jeden z cenniejszych zabytków prezentujących rozwój przemysłu na ziemiach polskich w minionych dwóch wiekach. Na terenie historycznego obiektu zachowało się wiele urządzeń byłej huty oraz system ich zasilania energią wodną. Do Muzeum tego sprowadzonych zostało , dla uchronienia przed złomowaniem, wiele starych ale nadal czynnych, maszyn używanych w minionych wiekach do produkcji w różnych zakładach na terenie kraju. Jedyny opiekun tych zabytkowych urządzeń oprowadził grupę po swoim gospodarstwie uruchamiając wiele z tych zabytkowych maszyn dla zademonstrowania ich sprawności. Zapoznawał zwiedzających z historią każdego z eksponatów, opowiadał jego dzieje. Na hali eksponowane były wyprodukowane ze stali przedmioty. Zwiedzany zespół walcowni i pudlingarnii wraz z osiedlem fabrycznym wybudowany był z inicjatywy Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego-Lubeckiego a jego wyposażenie wykonano najprawdopodobniej w Starachowicach , Białogonie i Rejowie. Zakład ten pracował do 1921 roku, od 1934roku był muzeum, które w czasie okupacji zdewastowali i rozkradli Niemcy wywożąc najcenniejsze eksponaty spośród maszyn i urządzeń. Wśród zachowanych urządzeń znajduje się najstarsza w Polsce maszyna parowa z 1858r,dmuchawa parowa i tokarka parowa z XIX wieku oraz koło napędowe o średnicy ponad 8 metrów.

         W powrotnej drodze do hotelu uczestnicy mieli możność odwiedzić miejsce urodzenia Stefana Żeromskiego , kościółek w którym był ochrzczony i przy którym w gablocie zainstalowanej w bramie dzwonnicy znajduje się akt urodzenia pisarza. Po południu tego dnia zostały uczestnikom seminarium zaprezentowane referaty okolicznościowe. Pierwszy referat pt. ,,Historia linii kolei Iwangrodzkiej” wygłosił kol. B. Balcerek. Referat pt. ,,Z kart historii Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej” zaprezentował kol. Andrzej Kiraga, kol. Teresa Cyzowska przedstawiła w swym wystąpieniu ,,Dzieje dworca kolejowego w Kielcach” a kol. Eugeniusz Pokrzepa przedstawił ,,10 lecie otwarcia dla ruchu pasażerskiego stacji Włoszczowa Płn.” oraz perspektywy dalszego jej rozwoju.

          Prezes KKMH i ZT kol. Jerzy Hydzik podsumował pracę Klubu w bieżącym roku i nakreślił plany na nadchodzący 2017r. W trakcie spotkania uczestnicy mieli możność obejrzenia czterotomowej Kroniki, kronikarza  kol. Tadeusza Sułka, która w konkursie kronik 70-lecia SITK zdobyła II miejsce.

          W drugim dniu spotkania członkowie Klubu wraz z dołączoną grupą seniorów Oddziału SITK RP w Kielcach  udali się do Jędrzejowa. W trakcie przejazdu informacje o budowie odcinka Chęciny - Jędrzejów drogi S7 przedstawił inż. Dariusz Wojnowski z GDDKiA Oddział w Kielcach. Kolejką ,,CIUCHCIA PONIDZIE”uczestnicy odbyli podróż do przystanku ,,WYGODA” mają możliwość obejrzenia paru atrakcji w postaci Mini ZOO z egzotycznymi zwierzętami i stadniny koni. Po powrocie do Jędrzejowa spotkali się z Prezesem Kolejki p. Edwardem Choroszyńskim ,który przedstawił losy kolejki i aktualne problemy z jakimi się boryka Po wspólnym obiedzie spotkanie zakończyło się. Uczestniczyło w nim 19 członków Krajowego Koła Miłośników Historii i Zabytków Transportu  SITK RP a w drugim dniu dodatkowo członkowie Koła Seniorów Oddziału SITK  RP Kielce.

Opracował Andrzej Kiraga