Wyjazd techniczno – turystyczny Klubu Seniora w dniu 26 czerwca 2010 r.

 

 Klub Seniora Oddziału SITK odbył wyjazd techniczno – turystyczny na trasie Orońsko – Szydłowiec – Chlewiska. W wyjeździe uczestniczyło 32 osoby z Prezesem Oddziału kol. Wojciechem Sierakiem.

 

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku , które zajmuje prawie trzynastohektarowy zespół podworski, w skład którego wchodzą

 

pałac, kaplica, oranżeria, oficyna, budynki gospodarcze – wszystkie przystosowane do nowych funkcji oraz park krajobrazowy z malowniczymi stawami i starymi drzewami, który jest zarazem galerią rzeźby.

 

            Część historyczna z ekspozycją XIX – wiecznych wnętrz dworskich prezentowana jest w pałacu Józefa Brandta. Obejrzeliśmy wystawy rzeźb w Oranżerii - Józefa Nowaka „Młodzież”, w Galerii Kaplica – wystawę Magdy Raczko „Energia myśli” oraz wystawę czasową w Muzeum Rzeźby Współczesnej „Alfabet rzeźby j, k, l ……… 4 edycja wystawy edukacyjnej ze zbiorów wtórnych.

 

   Na trasie następnie przejazd do Szydłowca . Szydłowiec liczy prawie 570 lat, a jego historia sięga znacznie dalej ,kiedy był jeszcze wsią służebną i osadą targową leżącą u zbiegu traktów do Iłży, Wąchocka, Skrzynna, Radomia i Opoczna. W Szydłowcu zwiedziliśmy kościół farny pod wezwaniem św. Zygmunta. Kościół został erygowany w 1410 r. Późnogotycka bryła kościoła nie zapowiada wrażenia jakie czyni renesansowy wystrój wewnętrzny – bogato złocone ołtarze , nietypowy modrzewiowy strop z barwną polichromią , przedstawiający św. Zygmunta – króla. W prezbiterium na bocznej ścianie umieszczony jest przepiękny późnogotycki poliptyk, przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i sceny ewangeliczne wykonany w 1509 r. w warsztatach krakowskich. Dziewiętnastowieczne organy kościelne wykorzystywane są także do celów świeckich – w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

 

    Zmęczeni zwiedzaniem zatrzymaliśmy się na obiad w restauracji pod Ratuszem Piwnica Szydłowiecka. Następnie przejechaliśmy do Chlewisk , gdzie zwiedziliśmy Zabytkową Hutę Żelaza w Chlewiskach. Huta wybudowana w latach 1890-1892 należała do rodziny Platerów, następnie przyjęta została przez spółkę Akcyjną Handlowo- Przemysłową „Elibor”, a w 1939 r. wydzierżawiła ją Huta „Pokój”. W 1940 r. przestała pracować. Po wojnie w części zakładu uruchomiono produkcję, część zaś najcenniejszą z punktu widzenia walorów zabytkowych przyjęło pod opiekę w 1960 r. Muzeum Techniki w Warszawie. Z zainteresowaniem zapoznaliśmy się ze zbudowanym przez Francuzów zespołem wielkopiecowym – jedynym tego typu obiektem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie, na uwagę zasługuje dawne wyposażenie huty wielki piec na węgiel drzewny , wodna wieża wyciągowa .

 

Dużym zainteresowaniem seniorów cieszyły się dwie stałe wystawy :

·      „Najbardziej popularne samochody i motocykle XX w. Ekspozycja zawiera ponad dwadzieścia pojazdów polskich i zagranicznych

·      Wystawa maszyn do obróbki metalu – frezarek , wiertarek, pras śrubowych. Na wystawie tej znajduje się przeszło 50 ciekawych eksponatów wartych obejrzenia.

     Ostatni punkt wycieczki to spacer po zabytkowym krajobrazowym parku wokół pałacu Odrowążów w Chlewiskach. W parku znajdują się egzotyczne gatunki drzew : tulipanowce, dąb błotny, pomniki przyrody: cisy pospolite, dąb szypułkowy, lipa szerokolistnia itd.

     Wyjazd zaliczyli seniorzy do udanych.

 

 

Opracowała

Teresa Cyzowska

 

GALERIA ZDJĘĆ