/Spotkanie Klubu Seniora 28 września 2021 r

Spotkanie Klubu Seniora 28 września 2021 r

 

Spotkanie Klubu Seniora

        W dniu 28 września 2021 r. członkowie Klubu Seniora SITK RP Oddział Kielce spotkali się w Centrum Geoedukacji znajdującym się w rezerwacie Wietrznia, na terenie miasta Kielce. Tereny po dawnej odkrywkowej eksploatacji surowców skalnych przekształcono w obszar turystyczno – edukacyjny, w pełni wykorzystujący potencjał przyrodniczy.
        Wietrznia jest najważniejszą atrakcją geoturystyczną na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Geopark funkcjonujący od 2015 r. jest pierwszym w Polsce geologicznym parkiem krajobrazowym. Rezerwat Wietrznia o powierzchni 18 ha został utworzony w 1999 r. obejmuje trzy dawne kamieniołomy, który 24. seniorów zwiedzali przy pięknej, słonecznej pogodzie.
        Wędrując ścieżką edukacyjną można się dowiedzieć z tablic informacyjnych m.in. o zjawiskach mikrotektoniki, żyłowej mineralizacji, krasu. Ze wzgórza Wietrznia seniorzy podziwiali panoramę zachodniej części Gór Świętokrzyskich. Następnie wraz z przewodnikiem Panem Kazimierzem Micorkiem udali się do Centrum Geoedukacji znajdującym się na skraju wyrobiska w rezerwacie. Jest to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna, w tym o gołoborzu, jaskiniach i dawnych rafach koralowych Gór Świętokrzyskich.
        W Centrum Geoedukacji seniorzy zwiedzili stałą wystawę o scenerii dewońskiego morza sprzed 360 milionów lat, doświadczyli pobytu w jaskini oraz odbyli niezapomnianą podróż przez dzieje Ziemi na pokładzie Kapsuły – Symulatora 5D.
        Centrum Geoedukacji w ramach swojej działalności prowadzi zajęcia geoedukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

        Opracowanie: Elżbieta Krawczyk
                                 Eugeniusz Pokrzepa