/Dzień Seniora 2023

Dzień Seniora 2023

 

        W dniu 08.05.2023 r. w ramach obchodów Dnia Seniora w Oddziale SITK RP w Kielcach 21 członków Klubu Seniora udało  się na tradycyjną wycieczkę techniczno – turystyczną po Ziemi Świętokrzyskiej..
        Seniorzy zwiedzanie rozpoczęli od „Ogrodu na Rozstajach” w Młodzawach, który jest  jedynym prywatnym ogrodem botaniczno – ornitologicznym   w woj. Świętokrzyskim. W drodze do Buska Zdroju zatrzymali się w Wełczu przy „Kroczącej sosnie”, gdzie podziwiali jej urok.
        Uczestnicy wycieczki w Busku Zdroju skorzystali  z dobroczynnego wpływu na zdrowie tężni solankowej oraz podziwiali jej wspaniałą konstrukcję
        Następnie na krótkim odpoczynku w Domu Zdrojowym obok tężni smakowali wody mineralne oraz  popijali kawę. Po czym spacerkiem udali się do parku zdrojowego zajmującego  11,5 hektara, w którym rośnie ponad 130 gatunków drzew. Podziwiali starannie komponowane dywany kwiatowe, szczególnie okazale prezentowała się główna aleja z pięknie kwitnącymi tulipanami. 
        W drodze do Chmielnika w znanej Olejarni „Zagłoba” w Mikułowicach, po degustacji specjałów i dokonali zakupów.  
        W Chmielniku seniorzy zwiedzili Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Świętokrzyski Sztetl  znajdujący się w XVIII – wiecznej synagodze, centrum wiedzy o około stu sztetlach – miejscowościach zamieszkałych przez społeczność żydowską w przedwojennym województwie kieleckim. W obiekcie znajduje się unikatowa, jedyna na świecie szklana bima – dawniej miejsce do odczytywania Tory. Miejsce to jest odwiedzane przez gości z całego świata. 
        W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki podziękowali przewodnikowi Panu Kazimierzowi Micorkowi – jak zwykle – za ciekawe opowieści o naszej świętokrzyskiej krainie.